Pomník obětem druhé světové války

pomnikMramorová deska umístěná před kolejí Jana Palacha v Koněvově ulici 93, připomíná padlé povstalce a občany, kteří položily své životy v boji proti německým okupantům ve dnech Květnového povstání v roce 1945 na celém území Prahy 3.

Tyto boje probíhaly s velkou intenzitou zejména v okolí školní budovy Na Pražačce v prostoru křižovatky Na Ohradě u konečné zastávky tramvaje na Spojovací či na Vítkově. Během celého Květnového povstání českého lidu padlo dle nejnovějších poznatků VHÚ okolo 6000 lidí. Čest jejich památce.

Pomník obětem druhé světové války odkazující na padlé z řad povstalců a civilního obyvatelstva Prahy 3, je ve vlastnictví Vysoké školy ekonomické v Praze.

pomnik

Nákladem VŠE byl v dubnu roku 2019 nově zrekonstruován přístup k památníku obětem druhé světové války před kolejí Jana Palacha.

Na bojová střetnutí Květnového povstání na území prahy 3, odkazují stránky Paměti národa vzniklé ve spolupráci z VHÚ a Spolku pro vojenská pietní místa odkud byly informace čerpány.