Připomínka obětí Pražského povstání a bojovníků proti fašismu

6.5. jsme si u pomníčku u Palachovy koleje krátkou vzpomínkou a položením květin připomněli povstání českého lidu v roce 1945 a uctili památku obětí Pražského povstání a bojovníků proti fašismu.

Z historie:

Pražské povstání ve Velké Praze

Již v pátek večer 4. května začali lidé spontánně strhávat německé nápisy v ulicích. V poledne 5. května pak důstojnické odbojové skupiny „Alex“ a „Baroš“ nařizují pohotovost české policie a následně obsazení rozhlasu, telefonní ústředny, nádraží, hlavní pošty a dalších strategických bodů ve městě. Bojem o rozhlas pak oficiáně začíná Pražské povstání a již večer téhož dne se z rozhlasu ozývá společné prohlášení gen. Kutlvašra (Vojenského velitelství Velké Prahy – „Bartoš“) a kapitána Nechanského (zástupce České národní rady). Na výzvu z 6. května následně lidé po celé Praze začali stavět barikády, aby ubránili mosty a izolovali obklíčené německé posádky.

Zároveň se chystali na Pankráci k obraně Prahy před největší hrozbou, aktivními jednotkami Waffen SS „Böhmen“, umístěnými ve výcvikovém prostoru Benešov-Neveklov v počtu 35 tisíc vojáků. Právě tyto jednotky se vydaly na pochod již v 5 hodin odpoledne 5. května, jak hlásil pražský rozhlas. Ráno 6. května za úsvitu pak frontálně zaútočily 4 německé roty pěchoty s 20 tanky a podporou dělostřelectva na pankrácký úsek. I těchto bojů se účastnili Žižkováci.

Více informací o Pražském povstání naleznete např. na wikipedii.

Připomínka obětí Pražského povstání a bojovníků proti fašismu
  • Autor: Webmaster
  • Vytvořeno:
  • Poslední aktualizace: