Uctění památky Jana Palacha na Palachově koleji VŠE v Praze

16. 1. 2024 uběhlo 55 let od doby, kdy se upálil Jan Palach na Václavském náměstí v Praze na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Společně s rektorem Vysoké školy ekonomické Petrem Dvořákem, vedením VŠE a spolužáky Jana Palacha položil věnce k pamětní desce na budově Palachovy koleje Vysoké školy ekonomické také ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek.

Já jsem měl to štěstí, že jsem mohl prožít polární protiklad toho, co zažíval Palach v roce 69. Já v roce 89 byl studentem Karlovy univerzity a zažil jsem ten okolní pocit svobody, který se dostavil. Na základě téhle paralely se pokouším si představit, jak velké muselo být rozhořčení, zděšení a znechucení Palacha z toho, co se dělo kolem něj,“ řekl na pietní akci ministr školství.

Pan rektor Petr Dvořák také připomněl, že Jan Palach byl většinu svého vysokoškolského života právě studentem VŠE, což je často přehlíženo. „Kolej pojmenovala VŠE podle Jana Palacha, protože si váží jeho odkazu,“ uvedl pan rektor. „Chceme tímhle způsobem připomínat i mladé generaci, jak je důležité si uvědomit jeho čin, za co on bojoval.

Po položení věnců u pamětní desky na Palachově koleji následovalo neformální setkání přítomných zakončené prohlídkou modernizovaných kolejí VŠE.

Fotografie z tohoto pietního aktu můžete nalézt v galerii níže.

Zpavodajství TV Nova – 10:08

Zpravodajství ČT – 28:26

Český rozhlas – Palachův čin nebyl naivní, jeho požadavky jsou platné i dnes, vzpomínají na Palacha jeho kamarádi.